Shalom chaverim

Sala de concerte „Enescu – Bartókˮ

CONCERT VOCAL-SIMFONIC

Shalom chaverim

Filarmonica de Stat Oradea vă invită la un concert dedicat Zilei Internaționale de Comemorare a Victimelor Holocaustului, stabilit în data de 27 ianuarie. Concertul poartă titlul Shalom chaverim și va avea loc joi, chiar în data de 27, la ora 19.00 în sala de concerte Enescu – Bartók. La pupitrul orchestral se va afla Lorenzo Moroni, iar soliștii serii vor fi Szabo Elisabeta și Cristian Andrei Stanciu, la vioară. Programul cuprinde 10 piese de origine sau cu tematică ebraică.

În program:

1. Kees Vlak: Israel Shalom
  2. Piet Swerts: Shirim
  3. Yosl Yosl
  4. Bei Mir Bis Tu Shein
  5. Rumanie (solista Szabo Elisabeta)
  6. Johann de Mej: Klezmer Classic
  7. John Williams: theme from „Schindler’s List” (solist Cristian Andrei Stanciu)
  8. Philip Sparke: Klezmer Carnival
  9. Jerry Bock: Fiddler on the Roof
  10. Philip Sparke: Three Klezmer Miniatures

Soliști: Szabo Elisabeta-vocal, Cristian Andrei Stanciu-vioară

Dirijor: Lorenzo Moroni

Organizarea și desfășurarea activității în cadrul Filarmonicii de Stat Oradea este permisă cu participarea publicului până la 30% din capacitatea maximă a spațiului și cu purtarea măștii de protecție. Participarea este permisă doar pentru persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 și pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi și a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2, respectiv persoanele care prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 72 de ore sau al unui test antigen rapid pentru infecția cu virusul SARSCoV-2 nu mai vechi de 48 de ore.

Partener principal: D&C Oradea

Parteneri și sponsori ai Filarmonicii de Stat din Oradea: Consiliul Județean Bihor, Primăria Municipiului Oradea, Universitatea din Oradea, Facultatea de Arte a Universității din Oradea, Liceul de Arte Oradea, Visit Oradea, Utopium SRL Oradea, Zile și Nopți Oradea, Duran’s, Broderie cu suflet, Topogeoterm și Ardevis SRL

Parteneri media: Magic FM, Radio Vocea Evangheliei, Bihoreanul, Radio Transilvania și Plusz FM.

ian. 27 2022

Add Comment