Concert Simfonic – Finala Orchestra’s Conductor Competition

Dirijori:  Finaliștii concursului
Solist: Răzvan Popovici – Violă
Prezentator: Cristian Oroșanu

The Oradea State Philharmonic, partener of Geros Association, have the honor to present to you the 3rd edition of the International „Orchestra’s Conductor Competition”, which will take place in Oradea, between April 26 and May 2nd 2024. Contestants from all over the world are invited to Oradea, without an age limit. The three finalists will perform in a Concert on May 2nd of 2024.
The new concept belongs to the conductor Cristian Oroșanu, and offers the candidates the unique opportunity to be judged directly by the members of the orchestra, without the presence of an external jury.

Filarmonica de Stat Oradea in parteneriat cu Asociatia Geros, au onoarea de a vă prezenta a treia ediție a Concursului de Dirijori ”Orchestra’s Conductor Competition”, care va avea loc la Oradea în perioada 26 aprilie – 2 mai 2024. Participanți din toata lumea sunt invitați la Oradea, fără limită de vârstă. Cei trei finaliști vor evolua intr-un concert in data de 2 mai 2024.
Noul concept aparține dirijorului Cristian Oroșanu si oferă candidaților oportunitatea unică de a fi selectați de către muzicienii orchestrei, fără necesitatea prezentei unui juriu extern.

„Orchestra’s Conductor Competition” este unul dintre cele mai prestigioase concursuri cu care se mândrește România în momentul de față. Valorea concursului constă în mai mulți factori: În primul rând este dedicat artei dirijorale, care nu este atât de promovată în România, precum în alte țări din vest. În al doilea rând, unicitatea competiției constă în faptul că dirijorii-câștigători nu sunt aleși de către un juriu, ci de către orchestra pe care o conduc și cu care au ocazia să lucreze timp de câteva zile, astfel promovând un nou concept în competițiile dirijorale.

Indiferent de obiectivitatea artistică a membrilor din juriu, sunt rare cazurile în care rezultatele concursului corespund cu opinia majorității instrumentiștilor din orchestră. Cu toate acestea, votul orchestrei este unul vital, deoarece instrumentiștii sunt cei care lucrează în mod direct pe o perioadă scurtă de timp cu dirjorul-concurent. Mai mult de atât, ei se reîntâlnesc cu câștigătorii competiției, pentru a pregăti concerte în stagiunile ce succed concursului. Acest concept dorește să acorde șansa membrilor orchestrei de a descoperi noi dirijori talentați.

Pe lângă acest concept inedit, un alt punct forte al competiției este faptul că în fiecare an „juriul” este un altul: Orchestra se schimbă de la an la an, oferind astfel dirijorilor oportunitatea de a conduce muzicieni diferiți, din orașe și orchestre diferite. Fiecare orchestră reprezintă o entitate unică, iar relația creată între dirijor și ansamblu este la rândul ei una particulară în fiecare oraș. Mai mult, concurenții care nu au avut șansa de a fi câștigători, au ocazia să participe din nou la competiție în cadrul ediției următoare, lucrând astfel cu un alt ansamblu orchestral.

În anul 2024, Filarmonica de Stat Oradea se bucură să fie aleasă în calitate de amfitrion a proiectului „Orchestra’s Conductor Competition”. Concursul se va desfășura în perioada 26 aprilie – 2 mai, cu concertul de gală, sau cu alte cuvinte „finala” care va avea loc la Teatrul Regina Maria în data de 2 mai, începând cu ora 19:00. Acest concert va fi dirijat de trei dintre concurenți, respectiv cei care vor ajunge în finală.

În program:

Max Bruch: Romanze for viola and orchestra, op.85

Wolfgang Amadeus Mozart: Symphony No 30, k.202

Carl Maria von Weber: Andante e rondo ungarese op.35

Wolfgang Amadeus Mozart: Symphony No 31, k.297

Gustav Holst: Lyric movement

Wolfgang Amadeus Mozart: Symphony No 35, k.385

Hospitality Partner: Astoria
Parteneri și sponsori ai Filarmonicii de Stat din Oradea: Consiliul Județean Bihor, Primăria Municipiului Oradea, Bösendorfer, Episcopia Greco – Catolică de Oradea, Episcopia Romano – Catolică de Oradea Mare, Universitatea din Oradea, Universitatea Emanuel, Inspectoratul Școlar Județean Bihor, Facultatea de Arte, Visit Oradea, Utopium SRL Oradea,STIHL, Optimedia, Vernicolor Romania, Dextra, PMA Invest, Connect Group, Floraria Non Stop Natalie,Dextra, Atelierul Laurei, Thurzó Zoltán, Duran’s
Parteneri media: Zile și Nopți Oradea, Bihoreanul, Crișana și Bihari Napló.

Biletele pentru concert s-au pus în vânzare pe platforma bilete.ro și la Casa de bilete a Filarmonicii de Stat din Oradea.

Urmăriți-ne pe:

www.facebook.com/filarmonicaoradea