Mozart – Requiem

Iubiți melomani, dragi prieteni!
Ținând cont de situația epidemiologică apărută la nivelul instituției, activitatea artistică a Filarmonicii de Stat Oradea se suspendă în perioada 25 – 31 octombrie 2021. Concertul W. A. Mozart Requiem programat joi, 28 octombrie se suspendă, din motive evidente. Ne cerem scuze pentru disconfortul creat și așteptăm să ne vedem sănătoși. Biletele achiziționate pentru concertul de săptămâna aceasta pot fi utilizate la oricare dintre concertele programate în cadrul Stagiunii, cu excepția celor extraordinare, până la finalul anului 2021. Revenim cu detalii!

Filarmonica de Stat Oradea invită publicul la un concert cu tematică religioasă. În preajma Zilei Morților, sărbătorită în calendarul romano-catolic pe data de 1 noiembrie, iubitorii de muzică clasică vor putea audia Requiemul în re minor, KV 626 de Wolfgang Amadeus Mozart. Lucrare emblematică genului liturgic, Requiemul, va fi prezentat în faţa publicului meloman,  joi, 28 octombrie, ora 19.00 în sala Enescu-Bartok. Sub bagheta maestrului Jankó Zsolt, discursul sonor va fi unul complex, lucrarea fiind scrisă pentru orchestră, cor şi solişti. Soprana Lorena Puican, mezzosoprana Alexandra Leșiu, tenorul Eusebiu Huțan și basul Corneliu Huțanu sunt cei patru solişti invitaţi ai serii.
Dirijor: Jankó Zsolt
Soliști: Lorena Puican – soprană
Alexandra Leșiu – mezzosoprană
Eusebiu Huțan – tenor
Corneliu Huțanu – bas

Parteneri: Consiliul Județean Bihor, Primăria Municipiului Oradea, Visit Oradea, Universitatea din Oradea, Facultatea de Arte, Durans.

Parteneri media: Magic FM, Radio Vocea Evangheliei, Bihoreanul

Urmăriți-ne pe: