Concert aniversar Paula Seling

Sala de concerte „Enescu – Bartók”

Concert Aniversar Paula Seling

25 de ani de carieră artistică

Dirijor: Andrei Tudor

Soliști:

Paula Seling

Monica Anghel

Aurelian Temișan

Vlad Miriță

Ovidiu Lazar

SOLD OUT

Concert organizat de Filarmonica de Stat Oradea împreună cu Episcopia Greco – Catolică de Oradea, Asociația Enjoy Music și Consiliul Județean Bihor.

Paula Seling

Paula Seling este o artistă completă – solistă, compozitoare, producător muzical ce s-a născut în ziua de Crăciun a anului 1978. La șase ani, Paula Seling începe studiul pianului în orașul natal, la Școala de Arte, patru ani mai târziu devenind solistă în corul școlii. Elevă fiind, a dobândit experiență în urma participării la concursurile de pian și la concursurile și festivalurile de muzică corală. În 1996, câștigă trofeul „Aurelian Andreescu”, un an mai târziu, trofeul Festivalului de la Mamaia. A cântat în deschiderea concertelor lui Chick Corea, Michael Bolton, Beyonce, Al Bano, Joan Baez. În 2001, a câștigat, la premiile Industriei Muzicale Românești, premiul pentru cea mai bună voce feminină, iar în 2002, Trofeul „Cerbul de Aur”, la Festivalul Internațional de la Brașov. Împreună cu Ovi, în 2010, la Oslo, a reprezentat România în finala concursului„ Eurovision, clasându-se pe locul al treilea.

Mai multe detalii despre cariera Paulei Seling găsiți aici: https://paulaseling.ro/biografie/

Ovidiu Lazăr

Ovidiu Lazăr este un artist și vocal coach cu peste 10 ani de experiență în industria muzicală, cântând alături de artiști consacrați din industria muzicală românească și internațională și colaborând cu compozitori cunoscuți din România și Italia. A fost elev al Liceului Greco Catolic Iuliu Maniu la profilul matematică – informatică iar apoi a absolvit facultatea de muzică Centro Professione Musica din Milano cu specializarea în canto muzică ușoară. Ovidiu împărtășește experiența acumulată de-a lungul timpului cu peste 100 de artiști și membri ai Asociației Enjoy Music (Cursuri de Canto, Cor, Kids Dance, Samba Group și Cursuri de pian) pe care îi pregătește și îi ajută să se dezvolte muzical și uman, într-un ambient sănătos și profesionist. De asemenea, încearcă să susțină și să promoveze tinerele talente din România și din toată Europa prin organizarea Festivalului Internațional Enjoy Music Baile Felix, oferindu-le posibilitatea de a fi jurizați de un juriu profesionist (producători, compozitori și artiști cunoscuți) și de a câștiga premii uimitoare.

Andrei Tudor – dirijor

Peste 30 de premii de creatie sau interpretare dintre care:

-Premiul al II-lea la Festivalul International al Cantecului de la Cairo (Egipt ) 2003, sectiunea creatie ( cu piesa „I Ask You Why” interpretata de Luminita Anghel)

-Premiul Jazz 2003, pentru debut, alaturi de interpreta de jazz Irina Sarbu

-Trofeul Festivalului Cantecului de Dragoste 2004 ( „Cat de frumoasa esti ” – Mihai Traistariu)

-Premiul I la Festivalul Mamaia 2005, sectiunea slagare (” Cat de frumoasa esti” )

-Premiul Tanarului Compozitor, decernat de Revista Actualitatea Muzicala, 2004

-Premiul pentru cel mai bun compozitor la Belgrad – Eurovision 2008 – „The Composer Award Eurovision Song Contest 2008”

-Premiul “Cel mai bun compozitor”- pe anul 2008 la Gala Premiilor

Muzicale Radio Romania Actualitati (editia a VII-a,15 martie 2009)

-Premiul “Cel mai bun cantec pop al anului 2008” la Gala Premiilor Muzicale Radio Romania Actualitati (ed.a VII-a, 15 martie 2009).

-Premiul I – creatie – Mamaia 2009

-Premiul anual de creatie al UCMR pe anul 2007, 2013
-Premiul “Matei Brancoveanu” la sectiunea pop-jazz, 2015
-Premiul UCMR pentru muzicalul Parcul de distractii, 2020
-Premiul de jazz Muzza, 2021

Discografie: Angela Gheorghiu – Eternamente (The Verismo Album) (Warner Calssics) Angela Gheorghiu – „Guardian Angel”, Monica Anghel – XXI, Mihai Traistariu-„Altceva” (Discul de aur), Andra-„Vis de iarna” (Discul de aur), Marcel Pavel – „De dragul tau”, Marcel Pavel – „Nu te mai am”, Marcel Pavel – „Very Classic”, si multe alte compilatii

Colaboreaza in calitate de compozitor, orchestrator, pianist sau dirijor cu:

Angela Gheorghiu, Andrea Bocelli, CeCeWinans, Matteo Bocelli, Pia Toscano, Mario Frangoulis, Dulce Pontes, Edvin Marton, Goran Bregovici, Walter Ricci, Ally Brooke, Maria Jose,  Andra, Brad Vee Johnson, B&B Gospel Choir, Boney M Experience, Beverly Glenn Sundel, Aura Urziceanu, Monica Anghel, Nico, Luminita Anghel, Andra, Gabriel Cotabita, Vlad Mirita, Teodor Ilincai, Marcel Pavel, Cezar Ouatu, Cristi Minculescu, Adrian Enache, Paula Seling, Pinky, Berti Barbera, Cristina Haios, George Miron & Acapella, Smiley, Irina Sarbu,  Orchestra Simfonica Bucuresti, Bucharest Pops Orchestra, Romanian National Orchestra, Big Band Radio Romania, „George Enescu” Philarmonic, Bucharest Symphonic Orchestra, Andrei Tudor Orchestra, Opera Comica pentru Copii, Opera Nationala Romana Cluj, Filarmonica de Stat Sibiu, Filarmonica Pitesti, Opera Brasov, Budapest Primarius Orchestra, Prague Philharmonia, Royal Philharmonic Orchestra, Saarbruken Radio Symphony Orchestra.

Sponsor principal: Astoria & Queen Mary

Parteneri și sponsori ai Filarmonicii de Stat din Oradea: Consiliul Județean Bihor, Primăria Municipiului Oradea, Episcopia Greco – Catolică de Oradea, Episcopia Romano – Catolică de Oradea Mare, Forumul Cultural Austriac, Universitatea din Oradea, Universitatea Emanuel, Inspectoratul Școlar Județean Bihor, Facultatea de Arte, Liceul de Arte, Visit Oradea, Utopium SRL Oradea, Zile și Nopți Oradea, Broderie cu suflet, Ardevis SRL, Duran’s, Topogeoterm și Street Coffee Roasters

Parteneri media: Magic FM, Radio Vocea Evangheliei, Bihoreanul, Radio Transilvania, Plusz FM și Bihari Napló.

Oct 13 2022